SAĞLIKLI YEMEK PİŞİRME YÖNTEMLERİ

 SAĞLIKLI MUTFAK

Merhaba. Bugün tarif yerine sağlıklı  pişirme yöntemleriyle ilgili bir yazı yazmak istedim. Hepimizin beslenirken önem verdiğimiz konulardan biri de lezzet ve sağlığın birarada olabildiği formüller uygulamak. Yiyeceklerin seçimi kadar, uygulanan pişirme yöntemi de bu konuda önemli bir etken. Dengeli bir beslenme için değişik  yöntemleri dengeli bir şekilde dönüşümlü uygulamalı ve bazı kurallara dikkat etmeliyiz. Bu 3 temel pişirme yöntemi ile ilgili araştırdığım ve denediğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sevgilerimle..
** En sağlıklı temel pişirme yöntemlerinden biri kuşkusuz ” Haşlama” dır. En ideal haşlama yöntemi ise, pişirilen yiyeceğin kaynayan su ile temas etmeyip, kaynayan suyun buharı ile pişmesidir. Böylece besleyici özelliklerin bir kısmının haşlama suyu ile karışması önlenmiş olur.
**Bir başka temel pişirme yöntemi ise sık sık kullandığımız “Izgara“dır. Izgaranın sağlıklı yapılabilmesi için kurallara uygun yapılması gerekmektedir. Mangal  ve ocak ateşinin kuvveti iyi ayarlanmalıdır.Eğer kömür ateşi  kullanılıyorsa, kömürlerin tamamen korlaşmasını beklemek gerekir. Izgara telininde  ısı kaynağına fazla yakın olmaması  ve uzun süre pişmemesi gerkir. Aksi halde oluşan katran sağlık için ciddi tehlikeler taşımaktadır.
Ocak üzerinde ızgara yapıldığında da kullanılan tava veya diğer gereçlerin yüzeyinin zedelenmemiş olması ve ızgara yapılan malzemenin kabuğunun  hiç bir kısmının siyahlaşmaması önemlidir. Aksi  takdirde gıda maddelerinde bulunan  doğal şeker ve yağ yine katranlaşır.
**Mutfaktaki 3. temel  pişirme yöntemlerinden biride kuşkusuz “Kızartma ” dır. Su ve un gibi en mütevazi malzemeler ile hazırlanmış bir hamur parçası bile kızartılınca dayanılmaz bir çekicilik  kazanır. Ancak çoğu zaman kızartma yöntemi ile hazırlanmış yiyecekleri tüketirken  huzursuzluk yaşarız. Oysa usulune uygun olarak kızartma yapıldığında bir çok  yiyecek kadar sağlıklıdır. Elbette belli kurallara uymak  kaydı ile. Kızartma ile ilgili kurallar haşlama ve ızagaradan  daha fazladır.
Lezzetli bir kızartmanın sırrı, şüphesiz ısısı  doğru ayarlanmış bir yağdır. Seçilen yağın cinsi lezzet ve kıvam açısından önemlidir.  Yağın yüksek ısıya dayanabilen kaliteli yağ olması ve kızartılan yiyecekte bir yan lezzet bırakmaması önemlidir. ( Zeytinyağlar ısınınca aromasını  kaybettiğinden dolayı  kızartmaya uyugun değildir.)

Çoğu yiyecek için 180 derece ısı  doğru ısıdır. Bu şekilde yiyeceklerin dış yüzeyi kabuk tutar, malzemenin iç kısmına yağ nufus etmesi önlenmiş olur. Dış kabuğun lezzetli koruyuculuğu altında iç kısım kendi neminin buharında pişer. Yağın bol olması , malzemelerin  tamamen yağla kaplanmasını,  böyle her tarafının aynı anda ve eşit şekilde kızarmasını sağlar
Yağın içine bir kerede çok fazla yiyecek koymak ısının birden düşmesine neden olur. Bu  yiyeceklerin yağ çekmesine, istenmeyen şekilde yumuşamasına yolaçar. Yağa her yeni parti malzemeyi atmadan önce ısısının yediden yükselmesini beklemek de önemlidir.

Yağın uygun ısıya gelip gelmediğini anlamak için , içine bir kaç kuru ekmek  tanesi atmak  en kolay testtir. Ekmek hemen yüzeye çıkıp etrafı küçük baloncuklarla kaplanarak kızarmaya başlıyorsa vakit geçirmeden mazlemeleri yağa atmak gerekir. Isınmakta olan yağın kokusunun duyulmaya başlaması da yağın uygun ısıya geldiğinin önemli bir işaretidir. 

Yağın yavaş yavaş ısıtılması çoğu  zaman ihmal ettiğimiz bir başka noktadır. Eğer elektrikli bir ısıtıcı değilde, ocak üzerinde kızartma yapıyorsak, düşük ısıda uzun sürede yağı ısıtmak ve bu süre zarfında yağın okside olmaması için mümkünse bir kapakla üzerini örtmek  önemlidir.
Kızartma yapılan malzemelerin uygun büyüklükte  hazırlanması  gerekir.  Dış kısmı tamamen kızardığında, iç kısmında pişmiş olması  gerekir. Buna göre malzemelerin içerdiği tabi suya göre ve sertlik derecesine göre parçalara ayrılmalıdır. Örneğin: su miktarı az olan patates, havuç gibi nişastalı sebzeler daha ince parçalar halinde kesilirken, kabak  gibi özsuyu çok olan sebzeler daha kalın dilimlenmelidir. Balık, tavuk, kabak gibi özsuyu fazla olan gıdalar: un, galeta unu, yumurta veya ince hamurla kaplanarak kızartıldığında aşırı ısı ile direk temas etmeden pişer ve kurumaları engellenmiş olur.
Kızartmalar genellikle sıcak halde servis edilmeye uygundur. Soğumamaları ve gevrekliklerini kaybetmemeleri için 70 derecede ısıtılmış fırında servis anına kadar bekletilebilir.
Afiyet Olsun
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Bu Yazıyı Paylaşın :
Facebook Twitter Plusone Email0 Yorum var SAĞLIKLI YEMEK PİŞİRME YÖNTEMLERİ

 1. Yemekbahane diyor ki:

  Valla canım sağlıklı sağlıksız o kadar bilemem ama kızartmadan vazgeçebilecek bir yemeksever var mı :)

 2. Saglıklımutfak diyor ki:

  tanımıyorum öyle birini. En sevdiğim yemeklerden biridir.

 3. ablacımm bir gelin adayı olarakk bu önerileri yazdım bir kenara:)) birbirinden değerli hepsii:)) harikasınn

 4. ceren_do diyor ki:

  Siteniz çok güzel ve faydalı..

  lezzetli yemek tarifleri için linke tıklayabilirsiniz.

  ******Lezzetli Yemek Tarifleri*******

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>