Mikrodalgada Çalışma Prensibi ve Aromalı Ot Kurutma

kurutulmuş reyhan

Gerek tv programlarımda, gerekse günlük yaşantımda çevremdeki herkese tavsiye ettiğim bir yöntemdir. Eskiden  nane,  mercan köşk, kekik  gibi taze otları güneşe koyup kurutur sonra  ufalar kullanırdık. Kalabalık şehirlerde balkona kuruması için  koyduğumuz nanelerimizin  egzos lardan çıkan kurşun ve tozla birleşerek kuruduğunu düşünürsek  ne kadar  içimize sinerki. Bu nedenle genelde hazır almayı tercih ederiz. Ben  nane, kekik,  gibi aromalı otlarımı  Kilis pazarından  alırım. Ama pazarda taze nane gördüğümde de 2-3 bağ almadan duramam. Çok severim.  Bunun yanında, fesleğen, maydanoz, taze kişniş,reygan gibi otlarıda alıp kurutmayı  tercih ederim. Bunun içinde mikrodalga en büyük yardımcım.

Mikro dalganın çalışma prensibi  radyo dalgasıdır. Kısaltılmış radyo dalgaları  ısınır ve yiyecekleri ısıtır. İnsan saglığına zararlı mı değil mi diye düşündüğümüzde bir lcd tv buz dolabı , saç kurutma makinası   kadar zararı var mı bilemiyorum. Ama bu konu ile ilgili Tübitak Bilim ve Teknik Dergisinde yayınlanan bir yazısını paylaşmak istiyorum.

Mikrodalgalar, elektromanyetik spektrumun radyo dalgaları ile kızıl ötesi ışınlar arasındaki bölümde kalırlar. Frekansları 1 GHz ila 1000 GHz arasında, dalga boyları 0.1–100 cm. olan elektromanyetik dalgalardır.
Dalgaların frekansları ile dalga boyu arasında; yüksek frekanslı dalgaların kısa dalga boyu, alçak frekanslı dalgaların ise uzun dalga boyu yayması ilişkisi ya da tam tersi durum vardır. Normal fırınların kapağında bulunan küçük delikler, ışık dalgalarının geçmesine izin verirler ve bu nedenle fırının içi görülürdür. Çünkü ışığın dalga frekansı oldukça yüksek, dalga boyu da çok küçüktür, mikrodalga fırınların ise frekansı düşük ve dalga boyları daha uzundur. Bu yüksek dalga boyundaki dalgalar kapaktaki deliklerden geçemez ve ve tekrar içeri yansırlar.
Mikrodalga fırınlarda genellikle 2,5-3 GHz’lık frekanslar kullanılır. Bu frekansta çalışan bir fırının içerisine konan maddenin molekülleri saniyede 2,5-3 milyar kez titreşir. Bu titreşim sayesinde de maddenin molekülleri ısınır dolayısıyla maddenin kendisi ısınır ve pişer.
Mikrodalga, bu özel fırınların içindeki “magnetron” adı verilen vakum tüpünden üretilir. Magnetron, 60 Hz’lik elekrik enerjisini “mikrodalgalar”a dönüştürür, mikrodalga fırın bu şekilde çalışmaya başlar.

Özellikleri
Bu frekanstaki dalgalar, başlıca su olmak üzere bazı maddeler tarafından emilirler, dalgalar, bu maddelerin moleküllerini atomik devinime uğratarak mikrodalga enerjiyi ısıya dönüştürürler. Bu nedenle içinde daha çok su molekülü taşıyan besinler daha hızlı pişer.
Bu mikrodalgaların özellikleri şöyle sıralanabilir;

Su, şeker ve yağlar tarafından emilir, Emildiği ilk anda atomik ısıya dönüşür, Çoğu plastik, cam ve porselen tarafından emilmez, Metaller tarafından yansıtılırlar. Mikrodalga fırınlarına metal malzemeler koyulmamasının nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.

Mikrodalga ile pişirme, geleneksel pişirme yöntemlerinden hem daha hızlıdır hem de pişirme sürecinde yalnızca besin pişer, fırın ve ortam ısınmaz.

Mikrodalgaların enerjileri, besin içinde ısıya dönüştüğü için, besin içinde bir radyasyon oluşması vb. bir durum genellikle söz konusu değildir.

İşte bende evde kuru fesleğen , reyhan, maydanoz, nane ve mercanköşk kurutmak  istediğimde  yeşil  otlarımı  iyice yıkayıp, ayıklayıp, kuruladıktan sonra mikro dalgada 2-3 dk  en üst ısıda ısıtmam yeterli oluyor. Bu  otlar hemen kuruyor  ve bir tel  süzgeçe çıkarım  ovarak elediğimde e tertemiz yıkanmış  içinde çer çöp olmayan kuru  baharat elde etmiş oluyorum. Üstelik  mikrodalgada bu yöntemle  kurutmak otların  kendilerine has kokularını muhafaza ediyor.  Dün akşam kuruttuğum reyhanlarımıda sizlerle paylaşmak istedim.

Sevgilerimle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Bu Yazıyı Paylaşın :
Facebook Twitter Plusone Email9 Yorum var Mikrodalgada Çalışma Prensibi ve Aromalı Ot Kurutma

 1. Deniz diyor ki:

  Merhaba :)
  Güzel fikirmiş. Bize annem getirir her gelişinde kuru nane, maydanoz ve dereotu. Mikrodalga fırınım henüz yok ama olduğunda aklımda olacak bu yöntem. Reyhan gibi diğer otları kurutmayı ben de isterim.
  Sevgiler..

 2. vişnap diyor ki:

  Canım Hiloşum birer tutam kuruttuğun baharatlardan ben de istiyorum . Ellerine sağlık marifetli,hamarat Hiloşum .Afiyetle tüketin bereketiiçinde olsun.Sevgilerimle…

 3. ÇAĞLA TURAN diyor ki:

  merhaba, mikrodalga fırında ot kurutma çok ilgimi çekti doğrusu. otları taze alır mutlaka kendim evde kuruturdum önceden . ancak son birkaç yıldır evin içindeki aslında o muhteşem koku alerji yapmaya başladı bana.. bu nedenle maalesef günlerce hasta yatmaktan korktuğum için artık ot kurutamıyorum … her zaman da birilerinden istenmiyor .. bu yöntem çok kolay geldi .. yalnız bir noktayı anlayamadım .. taze otları fırına koyarken herhangi bir kapalı kabın içinde mi yerleştiriyorsunuz yoksa üzeri açıkta mesela bir tabak içinde olur mu ? kaç derecede fırınlamamız gerek ? şimdiden teşekkürler .. işlerinizde kolaylıklar diliyorum .. sevgiyle kalın …

  • sagliklimutfak diyor ki:

   Çağlacım selam . ben direk mikrodalganın kendi cam tepsisi üzerinde yapıyorum. benim mikro dalgam 3 kademeli ısıtıcı ve 3. kademede kurutuyorum. en yüksek te yani;) tabak içinde denemedim ama düz bir tabakta olur sanırım. sende sevgiyle kal

 4. Sermin diyor ki:

  Bugüne kadar buzdolabında çürüyerek çöpe attığım tüm maydanoz, nane ve dereotlarından özür diliyorum. Ben de vakit kaybetmeden deneyeceğim : )

 5. ulya diyor ki:

  eski bir beyaz eşya satışcısı olarak, her konusu olduğunda mikrodalga fırının çalışma prensibini anlatırım ve kullanılmasını tavsiye ederim. maalesef , geçmişten gelen ve kulaktan kulağa yayılan yalan yanlış bilgiler nedeniyle, özellikle belli bir yaşın üstü mikrodalga kullanmaya çok karşı. örneğin 15 yıllık kayınvalidemi mikrodalganın cep telefonundan daha zararsız olduğu konusunda hala ikna edebilmiş değilim :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>