Derin Dondurucuda Sebze, Meyve ve Et Saklama

gıda dondurma

Geçen haftalarda canım arkadaşım tüykalemim beni aradı. Neden sayfanda gıda dondurma ile ilgili bilgi yok dedi. Derhal  çalışmalara başlıyorsun bana lazım dedi.  Tüykalem’im gibi  ihtiyacı olan herkes için bu yazıyı  yazdım.

Mevsimindeki  gıdaları , mevsimi  olmayan zamanlarda da  tüketebilmek için derin dondurma yöntemlerine ihtiyaç duyarız.

Ama her sebzenin donma koşulları farklıdır. Derin dondurucunun tam  randıman vermesi  ve olası bir elektrik  kesintisinde kolay  çözülmemesi için dolu olması gerekir. Buzdolabının arızasız ve derecesinin -18 olması  olması gerekir.

Derin dondurucuda saklama kabı olarak, cam şişeleri, pet şişeleri renkli naylon poşetleri, alüminyum folyo  kullanmayın. Çünkü donunca genleşen sıvılar, camın kırılmasına neden olabilir. Diğerleri ise sağlık açısından tehlikelidir.

Bunların yerine sağlıklı silikon kaplar ve buzdolabı için özel üretilmiş  poşetler kullanılmalıdır.

Her gıdanın saklama süresi de farklıdır. Bu nedenle dondurduğunuz gıdaların üzerine tarih atarsanız sırası ile kullanabilirsiniz. Böylece kullanım zamanlarını da takip  etmiş  olursunuz.

Etlere gelirsek:

Yağlar, protein ve karbonhidratlardan daha zor donar ve derin dondurucudaki saklama ömürleri daha kısadır. Bu nedenle yağlı etleri dondurucuya  koymadan yağlarından ayıklamanız gerekir. Derin dondurucu bile olsa et ve tavuğun  birbirinden farklı  raflarda dondurulması gerekir. Sebze ve etlerde ayrı ayrı  olmalıdır. Etlerin ömrü en fazla 6 aydır. Bu süre içinde tüketilmesi gerekir.

Pişirdiğiniz yemeği de dondurucuda saklayabilirsiniz. Eğer dondurmak üzere bir yemek  yapıyorsanız  içine koyduğunuz baharatın oranını azaltmalısınız. Derin dondurucuda baharatların tadı keskinleşebileceğinden  dolayı, çözdürdüğünüz de tadı  değişebilir.

Kızartılmış ya da pane edilerek pişirilmiş gıdaları dondurmamak da fayda var. Çünkü bu gıdalar dondurulduğu zaman, lastik gibi olurlar.

Derin dondurucudan çıkarıp  çözdürdüğünüz  sebze, meyve , et  veya balık hiçbir şekilde tekrar dondurulmamalıdır. Aynı gün mutlaka tüketilmelidir. Sağlık açısından bu  dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Mümkünse derin dondurucudan alıp çözdüreceğimiz  sebze, meyve ve etleri  buzdolabının alt kısmında çözdürmeli ya da hızlı çözdürücü mikro dalgalar  kullanılmalıdır. Sıcakta oda ısısında  çözdürülen yiyecekler  bakteri üretebileceğinden  sağlığa  zararlı olabilir.

Sebze  ve meyveler iki şekilde dondurucuda saklanma yöntemi vardır. Birinci şoklama diğeri doğrudan veya doğrayarak  saklama

Şoklama nasıl yapılır:
Büyük bir tencere içerisine su konur kaynatılır. Haşlanacak sebzeler “temizlenmiş, doğranmış olarak” bir süzgeç içerisine alınır ve kaynamakta olan su içerisine daldırılır, üzeri kapatılır. Sebzeler bu su içerisinde 2-8 dakika süre ile bırakılır ve süre bitiminde sebzeler doğrudan musluktan akan soğuk suyun altında soğutulup veya ayrı bir kaba hazırlanmış  soğuk  suya batırılıp süzülerek şoklama yapılır. Tencerede bulunan suyu, her defasında kaynatarak bir çok kez kullanabilirsiniz. Süzgeç içerisine 0.5 kg.yani yarım kilodan fazla sebze koymamaya dikkat edilmelidir. Haşlanan sebzeler hemen soğuk sudan geçirildikten sonra kağıt havlu  yardımıyla kurutularak zaman geçirmeden poşetlenir ve dondurucuya konulur.

Dondurmadan önce sebzelerin haşlanma süreleri:

Lahana (doğranmış): 1.5 dakika
Havuç: 3-5 dakika arası
Karnabahar, kereviz, biberler: 3 dakika
Mısır: 4-8 dakika
Patlıcan: 4 dakika
Yeşil fasulye: 2-3 dakika
Soğan, ıspanak: 2 dakika
Bezelye: 2-3 dakika
Kabak: 1 Dakika

Domates  nasıl saklanır:
Ağustos ayının 15 i gibi bağ bozumu yapılır ve kışlık domatesler uygun olgunluğa erişirler. Bu dönemde domatesler derin dondurucuya kaldırılır veya konserve yapılır. Dondurucuya kaldırmak için, olgun domatesleri mutfak robotundan geçirerek veya kuşbaşı doğrayarak, poşetleyip dondurucuya kaldırabiliriz. Konserve domates tarifi için buraya bakınız.
Domatesleri  uygun büyüklükte doğrayıp  buzdolabı poşetlerine birer yemeklik  koyup  derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Sivri biber nasıl saklanır:
Sivri biber ve ya  çarliston biberlerin saplarını kesilir, çekirdekleri  çıkarılır. İster bu  şekilde ister doğrayarak buzdolabı poşetler,ine içinde hava kalmayacak şekilde konuşarak 8 – 10 ay derin dondurucu da saklanabilir. Közleyerek yada hafif kızartarak da saklayabilirsiniz.

Kırmızı biber nasıl saklanır :
Aynı domates gibi  depolama zamanı Ağustos ayı ortalarıdır.  Blenderdan geçirilip konserve salça yapılarak, doğranarak, köz veya kızartma yapılarak  8-10 ay saklanabilir. Konserve Biber Salçası için buraya bakınız.

Taze fasulye nasıl saklanır
Mevsiminde alınan taze fasulyeler ayıklanır, yıkanır ve ihtiyacınıza uygun olarak doğanır. 3 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutulur, süzülür ve poşetlenir. En iyi yöntem budur. Kavrularak  da difrizleme yapılabilmektedir. Ama fazla kavrulan fasulye rengini kaybedeceğinden dolayı  çözüldüğünde ve piştiğinde kapkara olma olasılığı yüksektir.

Eğer kavurarak fasulye yapacaksanız: Bir kg fasulye için: Bir adet büyük soğanı hafif yağda kavurup  üzerine taze fasulyeleri  ve tuzu  atıp  hiç  karıştırmadan  8 dk  düdüklüde veya 12 dk normal tencerede pişirin. Daha sonra kavanozlara koyup  kavanozların ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirin. Derin bir tencere veya tercihen düdüklü tencereye  ağızları yukarı bakacak  şekilde kavanozları oturtun. Birbirine çarpıp kırılmamaları için araya bez koyabilirsiniz. Yarıya kadar  su koyun ve 20 dk kaynatın . Bu işlemi sakın ihmal etmeyin bu şekilde steril edilmesi, bakteri oluşumunu engeller. Daha sonra kavanozları ters şekilde soğutup buzdolabına kaldırın. İhtiyaç  duyduğunuz da açıp  domates ilave ederek pişirin.

Enginar nasıl saklanır:
Mevsiminde alınan enginarlar ayıklandıktan sonra kararmamaları için limonlu su içerisine koyulur. Daha sonra süzülerek ister  bütün ister doğranmış olarak poşetlenir ve 6 ay derin dondurucuda saklanabilir.

Şok  yapmak isterseniz  haşlama suyuna limon sıkmak yada limon tuzu atmak gerekir. Bu  şekilde de 6 ay  saklanabilir.

Salatalık nasıl saklanır :
Salatalık derin dondurucuya  bütün olarak konulmamalıdır. Cacık yapmak için rendeleyemek saklanmalıdır.

Barbunya  nasıl saklanır:
Barbunya ayıklandıktan sonra birer yemeklik  olacak şekilde poşetlenir ve derin dondurucuda  8 ay  saklanır.  Zeytinyağlı  barbunya tarifi için buraya bakınız.

Ispanak nasıl saklanır:
Taze yumuşak ve ufak yapraklı ıspanaklar temizlenir, yıkanır doğranır ve poşetlenerek doğrudan derin dondurucuya kaldırılır. Ispanaklar derin dondurucu da depolama süresi 9 aydır.

Beyaz lahana nasıl saklanır:
Taze ve sert lahanalar temizlenir, doğranır poşetlenir ve derin dondurucuda 8 ay saklanabilir.

Taze Börülce nasıl saklanır:
Taze börülcede aynen taze fasulye gibi şoklanarak dondurucuda 10-12  ay saklanabilir.

Pırasa nasıl saklanır:
Pırasalar temizlenir, yıkanır ve uygun uzunlukta doğranır. Doğranmış pırasaları, 5 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutulur, süzülür, yemeklik olarak poşetledikten 8 ay derin dondurucuda saklanır.

Havuç nasıl saklanır:
Taze havuçlar temizlenir, tercihinize göre dilimlenir ve poşetlenerek  derin dondurucuda 12 ay  saklanır. Çözdürülmeden  yemeklerde kullanılabilir.

Karnabahar nasıl saklanır:
Karnabahar temizlenir, Uygun büyüklüklerde bölünür.Ymeklik poşetlenerek dondurucuda  10 saklanabilir. Karnabaharı şok haşlama yapacaksanız, haşlama suyunun içine kararmaması için yarım limon  veya yarım çay  kaşığı  limon tuzu ilave ederek şoklama yapılabilir. Daha sonra süzerek poşetlenir dondurucuda saklanır. Kullanmadan önce çözdürmeye gerek  yoktur.

Kereviz nasıl saklanır :
Kerevizler  yıkanır, kabuğu soyulur, doğranır ve üzerine limon sıkılır. Birer yemeklik poşetlenir ve dondurucuda 8 ay saklanabilir.

Bezelye nasıl saklanır:
Bezelyeleri ayıkladıktan sonra direk  derin dondurucuya koyulabileceği gibi şoklayarak da 8 ay  saklanabilir.

Nohut dondurucuda nasıl saklanır:
Nohutu düdüklü tencerede  30  dakika haşlanır, süzülür ve  soğutulduktan sonra  poşetlenerek 12 ay derin dondurucuda saklanabilir.

Buğday ve yeşil mercimek dondurucuda nasıl saklanır:
Buğday ve yeşil mercimek aynı  nohut gibi haşlanır, soğutulur. Daha sonra poşetlenerek 12 ay  derin dondurucuda saklanabilir.

Meyveler:

Meyveyi küçük miktarlarda dondurulmalıdır. Çünkü daha çabuk donar.

Meyveyi dondurduğunuz kapta, mutlaka biraz boş yer kalmasına dikkat edilmelidir. Çünkü meyveler genleşir.

Kuru Yemişler:

Fındık, fıstık gibi kuru yemişleri ağzı iyice kapalı plastik torbalarda derin dondurucuda 8 aya kadar, buzdolabında ise 4 aya kadar saklanabilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Bu Yazıyı Paylaşın :
Facebook Twitter Plusone Email29 Yorum var Derin Dondurucuda Sebze, Meyve ve Et Saklama

 1. Setap diyor ki:

  Bu sene evimle ilgilenmeye ve şimdiden kış için bir takım hazırlıklar yapmaya özen gösteriyorum. Bu hazırlıktan keyif aldığım için bana oldukça iyi geliyor açıkcası. Sana da yaptığımız telefon görüşmesi sonrasında yaptığın bu hazırlık için teşekkür ederim canım :)

  Bu yazı benim için oldukca yararlı oldu mesala ben bezelyeleri haşlamadn çiğden koymuştum ama daha çabuk pişmesi bakımından biraz haşlamak güzel olurdu. Neyse sen bilgilendirdikçe ben de öğrenmiş olacağım.

 2. Ebru Akyüz diyor ki:

  can eriğini nasıl saklayabilirim

 3. aslı diyor ki:

  Bir şey danışmak istiyorum sizlere… ben önceden köfte yapar deep freeze kaldırır azar azar çıkarıp pisirirdim, sonra annem : “yapma öyle zararliymis dedi ”
  icinde ekmek olduğu için bakteri uretiyormus falan sizde duydunuz mu böyle bir şey acaba ?

  • sagliklimutfak.net diyor ki:

   oncelikle merhaba. derin.dondurucuda bakteri uremez. ama cikarttiktan sonra bakteri isi degisimi ile uremeye baslar. bu nedenle cozulmus eti tekrar dondurmak zararlidir. bende.kofte yapar drin dondurucuya koyarim. ve ihtiyacim kadar alir kullanirim sevgiler

 4. Nuray diyor ki:

  Merhaba.Benim sorum su ki bebeyime meyve suyu sikib 3-4 gunluk kucucuk kablarda derin dondurucuya koya bilirmiyim acaba?hergun cikarib mikrodalga firinda isitib icirsem olurmu?sebze ve meyve ezmelerini,corbalarini da ayni sekilde yapa bilirmiyim?Onceden tesekkur ederim.

  • sagliklimutfak.net diyor ki:

   Sevgili Nuray merhaba. hayir. Bebegine hergun taze taze sıkmalisin canim. mikrodalgada cozdurulen yiyecelerden onu uzak tut. 0-3 yas arasi ne kadar taze ürün ,protein ve kalsiyum la beslersen, ilerleyen yaslarda saglam ve saglikli bir cocuk yetistirirsin. Zamanin olmasa bile bebegin icin yarat lutfen. Her şeyi günlük ve taze yap ona. 1 yaş sonrası her lezzetten tattır. tek tek bilsin tatlarını. Hepsini bulamaç yapıp yedirmeye asla alıştırma. sevgiler Hilal

 5. ELANUR diyor ki:

  Patlıcan ile tarif yok haslayarak yapabilirmiyim

 6. funda diyor ki:

  patlıcanları kızartıp koyabılırsnız halka seklınde cıkartıktan sonrada oturtma yapabılrsnız mesela :)

 7. nur diyor ki:

  Merhaba. Dondurma yapmak ıcın meyvelerı dondurmak gerekıyorya ben muz dondurmustum ama yenılebılecek gbı olmadı nasıl dondurmam gerekıyor yardımcı olursanız sevınırım

 8. sagliklimutfak.net diyor ki:

  sevgili sefikanur. muzlari uc dort parcaya bolerek buzdolabi posetinde koymalisin. fakat kararacaktir. derin.dondurucudan cikarir cikarmaz hemen.blendirdan gecirip pure haline getir. bu selilde uzerine cikolata sos dokerek dondurma niyetine yersin sevgiler

 9. saniye diyor ki:

  önce kolay gelsin diyorum bilgilerinizi paylaştiğinız için teşekürler benim öğrenmek istediğim içli köfte yapıp derin dodurucudan sakliyabilirmiyim kizimin duğunu için önceden hazirlik yapmam gerekiyor o yuzden yemek olarak ne sakliyabirim acaba teşekur ederim şimdiden

 10. arzu diyor ki:

  Merhaba.ben taze fasulyeleri haşlamadan çiğ olarak doducruya koydum zararlimi teşekkurler

  • sagliklimutfak.net diyor ki:

   Sevgili Arzucum, merhaba. Zararlı olabileceğini düşünmüyorum. Ben genelde şok lama sistemini mutlaka uygularım. Çiğ konulduğunda tadı değişiyormuş gibi geliyor bana :) sevgiler

 11. Emine diyor ki:

  Yaz meyvelerinden neler saklayabiliriz. Bildigim sadece vişne var ve ondan posetlerce doldurdum. Mesela üzüm saklanabilir mi. Tabi bir de bilinen(domates.fasulye) sebzeler dişinda yazlik fikirleri olanlar var mi acaba? Şimdiden teşekkürler.

  • sagliklimutfak.net diyor ki:

   sevgili emine şeftaliyi konserve olarak saklayabilirsin. Üzümü de aynı şekilde. Ben yeşil biber de koyuyorum dondurucuya, bamya, semiz otu gibi sebzeleri de koyduğum oluyor.

 12. ebru uslu diyor ki:

  Arkadaşlar ben şeftali erik elma gibi meyveleri güneşte 1gun ( bulundugunuz yerdeki sicakliga bagli artabilir) kadar bekleyip suyunu aldiriyorum, sonra posetleyip buzluga atiyorum bu sekilte donma gibi bir durumu olmuyor, yapismiyorlar ve istediğim kadar cikarip ister çerez gibi ister kompostosunu yapip kullaniyorum.Bu yil fasulyeyide öyle yapmayı düşünüyorum.

 13. Güzide diyor ki:

  Merhaba ben bebeğim icin kislik erik,şeftali,armut ve üzümleri yıkayıp temizleyip buzdolabı poşetlerinde dondurucuya koymak istiyorum acaba olur mu?

 14. sagliklimutfak.net diyor ki:

  guzide hn merhaba. soz konusu bebeklerse hersey taptaze yedirilmeli. bu meyveler derin dondurucuda su keser. tadi bozulur vitamin degeri gider. konserve yapmak gerekir. fakat bebekler.icin.konserve urunler evde yapilsada cok iyi degil. o yuzden zamanini bekleyip tazecik yedirmenizi tavsiye ederim. sevgiler

 15. merve diyor ki:

  merhabalar ben gecenlerde pızza yapıp derın dondurucuya koymustum uzerıne de kultur mantarı koymustum ama cıg olarak cıkarıp pısırsem sıkıntı olur mu acaba aklıma geldı sımdıden tesekkurler

 16. selin diyor ki:

  benim de bir sorum var dondurucudan çıkardığımız köfteyi fırında pişirip tekrar koymak iyi olur mu

 17. selin diyor ki:

  tekrar dondurucuya koyabilir miyiz yani :)

 18. sagliklimutfak.net diyor ki:

  selincim hayir koymamalisin. sevgiler

 19. sevgi diyor ki:

  Benim sorum ıspanakla ilgili. Yazınızda saklama şeklini okudum,bende öyle yapıyorum. Ama bir arkadaşım buzlukta ıspanak saklamanın zararlı olduğunu söyledi. Bu konuda bir bilginiz var mı?

 20. sagliklimutfak.net diyor ki:

  merhaba sevgi hn. ispanak pismis halde bir gunden fazla saklanmaz. Taze olarak saklayabilirsiniz. Tabii ki mevsiminde taze tuketmek en iyisi

 21. sevgi diyor ki:

  Çok teşekkür ederim,içimi rahatlattınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>