Tag Archives: avakadolu tarifler

Avakado Salatası (Avakado Dip Sos)

avakado salatası

Cumanız mübarek olsun. Bugün ön yargıda çığır açmış bir meyve var  tarifimde. İlk yediğimde tadı iğrenç gelip de bir daha  almadığım ve her almak istediğimde, elimin gitmediği ama en son Yaseminimde görüp de, kır şeytanın bacağını dediğim tropikal bir meyvedir avakado. Tek başına hiç bir şeye benzemeyen ama içine ilave edilen malzemelerle lezzetlenen bir meyve. Bende geçen akşam bu  dip sosu denedim. Tarife bire bir uydum. Sadece tortilla ekmeklerine yağ sürmeden  kızarttım. Gerçekten süper oldu. Bundan sonra bir çok avakado salatası ve avakadolu tarifler deneyeceğim.

Şimdi faydalarından bahsedip tarife geçeyim.

Sevgilerimle

Avakado’nun faydaları:

Avakado: kabuğu yeşil yenen kısımları beyaz ve iri çekirdekli bir meyvedir. Avakado’yu hemen tüketilecekse yumuşak, bir kaç gün sonra tüketilecekse sert olanlarını tercih edilmelidir. Kabuğunun parlak ve kaygan olmasına dikkat etmek gerekir. Avakado mutlaka soğuk ve nemli  ortamda muhafaza edilmelidir.

*Avakado kabızlığı gidermeye yardımcıdır.

*Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

*Kanda kolesterolün yükselmesini önler.

*Kalp ve damar hastalıkları için doğal bir ilaçtır.

*Vücuttaki toksik  maddeleri etkisiz hale getirir.

*Yaşlanma sürecini yavaşlatır.

*İçerdiği protein, mineral ve vitaminlerden dolayı, küçük çocukların ve hamile bayanların beslenmesinde faydalıdır.

avakado dip sos

MALZEME

3 tane olgunlaşmış avakado

1 adet ufak kırmızı soğan

Yarım limon suyu

3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Tuz

Üzeri İçin bir adet lavaş (Tortilla) Ekmeği

 YAPILIŞI

Avakadoların kabukları soyulur, çekirdekleri çıkarılır ve çatal yardımı ile ezilir. Kırmızı soğanlar ufak ufak doğranarak avakadolara eklenir.Tuz, limon ve zeytinyağı ilave edilerek  karıştırılır.

Tortilla ekmekleri ufak üçgenler şeklinde kesilir ve fırında  biraz kızarana kadar  kurutulur. (Ben yağ sürmeden kuruttum). Kurumuş tortillalar avakadoların yanına koyularak servis yapılır.

 4 Kişilik Hazırlama ve Pişirme Süresi:5 dk  Zorluk Derecesi: 1 2 3 4 5