Tag Archives: barbunyanın faydaları

Zeytinyağlı Barbunya Pilaki

barbunyapilaki

Yazın derin dondurucuya koyduğum  taze barbunyaları yavaş yavaş tüketmeye başladık. Nasıl lezzetli bir yiyecektir ki  bir başına bir ekmek yedirir. Barbunyayı bir çok  şekilde pişirenler var. Bu size vereceğim tarif İstanbul  usulu  bir tarif. Bununla ilgili hikayeyi ilk barbunya tarifimde yazmıştım. Eh tabi birçok özel yiyecek  gibi barbunya pişirmenin de belli püf noktaları ve olmazsa olmazları var. Faydalarından bahsedip  püfleri ve tarife geçeyim.

Sevgilerimle

Pilaki nedir?

Pilaki:  İçine soğan, sarımsak, havuç ve maydanoz konularak zeytinyağlı pişirilen ve soğuk yenilen bir yemek çeşitidir. Pilaki, Barbunya dan, kurufasulye den ve   balıktan da yapılır.

Barbunya :

Tam bir protein deposu olan fasulye A, B9 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Ayrıca, B5 vitamini ve kalsiyum içerir. Lif açısından da zengindir

Barbunyanın Faydaları:

Vücuda güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir.

Vücudun gelişimini ve onarımını destekler.

Kemikleri güçlendirir.

Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır.

Böbrek rahatsızlıklarında etkilidir.

Böbrekleri kuvvetlendirir.

Böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olur.

Sinirleri kuvvetlendirir ve kalp çarpıntısını giderir.

Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalığına karşı faydalı olur

Barbunya pişirmenin püf noktaları:

*Taze yada kuru barbunya pişirilmeden önce mutlaka 5 dk  haşlanıp (kaynayana kadar) suyu  dökülmelidir. Böylece kara suratlı  bir  görünümü olmaz.

*Barbunya’ya normalde patates konmaz. Patates konması  erken ekşimesine ve yapışık bir görünümde olmasına yol açar. Ama içinde patates sevenler için söylenecek söz yok.

*Barbunya ve diğer zeytinyağlı yemeklere şeker muhakkak konur. Fakat  ölçüsü 1 yemek kaşığdır. Fazla tatlı olmamalıdır.

*Barbunya’ya mutlaka sarımsak  konmalıdır. Dövülmüş olarak  değil bütün yada  ikiye kesilmiş olarak kullanılmalıdır.

*Barbunya genelde domatesle pişer. Fakat  (Eşim gibi) bazı  kişiler salçalı  olarak yemeği tercih edebilirler. O zamanda  salçalı  yapılabilir.

*Barbunya’ya limon tabağa servis yapıldığımda sıkılır.  Servisden önce  sıkılan limon, barbunya’nın çabuk ekşimesine ve lezzetinin bozulmasına yol açar.

 

MALZEME

500 gr Barbunya

1 ad soğan

1 ad havuç

4 dis sarımsak

Yarım çay bardağı zeytinyağı

1 yemek kaşığı  domates salçası

1 tatlı kaşığı tuz

1 yemek  kaşığı silme şeker

7-8 dal maydanoz

YAPILIŞI

Barbunya derin bir tencereye konur ve üzerini geçecek kadar  su ilave ederek 5 dakika haşlanır. (Amaç kara suyunu  atmak) Daha sonra soğan yemeklik doğranır ve zeytinyağında yumuşayana kadar pişirilir. Üzerine halka halka doğranmış  havuç,  soyulup ikiye bölünmüş sarımsaklar ve salça ilave edilerek 1 dakika daha kavrulur. Tüm malzemeler karışınca barbunya tuz, şeker  ve barbunyanın üzerini geçecek kadar su  eklenerek, normal tencerede 25-30 dakika, düdüklü tencerede 18 dakika pişirilir. Soğuduktan sonra üzerine bolca maydanoz serpilir ve limon sıkılarak servis yapılır.

4 Kişilik   Hazırlama ve Pişirme süresi: 35 dk    Zorluk Derecesi: 1 2 3 4 5