Tag Archives: Çatal Tatlısı Tarifi

Çatal Tatlısı

cataltatlisi

Hayırlı Cumalar. Bu tatlıyı blogumu ilk açtığım yıllarda yapmıştım. Yapımı kolay yemesi lezzetli. Tek kötü tarafı kızartmadan dolayı  evin biraz kokması. Her şeye rağmen şerbetli tatlı sevenler için çok pratik. Üstelik ağır bir şerbet içermediğinden  hafif de bir tatlı. Yapım aşamlarını da fotoğraflamak istedim. Işıktan kaynaklı çok  istediğim gibi  olmadı ama en azından fikir verecektir.

Bu arada Deniz Yıldızım Çarşamba günü  Bale’ye başladı. Okulda iki aktivite vardı. Birincisi Buz pateni, diğeri Bale. Küçük hanıma hangisini  arzu ettiğini sorduk. Kendisini kararını bize  şöyle açıkladı .

– Buz Pateni çok güzelmiş ama düşermiş, Düşmekten korkuyormuş. Bale daha iyiymiş. Parmak ucunda yürümek ve dönmek  hoşmuş. Daha iyiyimiş. Tercihi Baleymiş ;P.

Eh kararlara saygılıyız. Bende bale geçmişi olan bir anne olduğumdan bu konuda kızıma oldukça  faydalı olacağım sanırım.

Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğimle

Sevgilerimle

MALZEME

2 ad yumurta

8 yemek kaşığı un

1 fiske tuz

1çay kaşığı kabartma tozu

2 su bardağı sıvı yağ

Şerbeti için:

2 su bardağı şeker

2 su bardağı su

1 dilim limon

Üzeri için:

Pudra şekeri  veya tarçın

YAPILIŞI

Şeker ve su 6-7 dk kaynatılır ve içine bir dilim limon atışldıktan sonra 15dk kaynatılarak şerbet hazırlanır ve soğumaya bırakılır. Un ve kabartma tozunu bir kaba elenir. Unun ortasına açılır  tuz serpilir ve yumurtalar kırılır . Malzeme iyice yoğrulur. Kulak memesinden sertçe bir hamur elde edilir. Hamur ağzı kapalı olarak 15dk dinlendirilir. Daha sonra hamur erişte hamuru inceliğinde açılır. 1’er parmak genişliğinde  şeritler halinde kesilir. 2 su bardağı yağ derin bir tencereye konularak  ısıtılır. Yağ kızdıktan sonra , kesilen şeritlerin ucuna çatal patırılır.(Fotoğraftaki gibi) Daha sonra o şekilde yağın içine alınır ve çatal döndürülerek  hamura şekil verilir. Ön ve arkası  renk  değiştirdiğinde kızaran hamur soğumuş serbete atılır. Tüm şeritler bu şekilde yapılır ve servis ederken üzerine pudra şekeri yada tarçın serpilir.

6 Kişilik    Hazırlama ve Pişirme süresi:30 dk     Zorluk Derecesi: 1 2 3 4 5