Tag Archives: Firik nedir

Tavuklu, Nohutlu Firik Pilavı

tavuklu  firik pilavı

İyi haftalar. Mutluyum çünkü annem geldi. Bir hafta bile olsa yeter  bana. Allah analarımızı başımızdan eksik etmesin. Gelirken rica etmiştim  çam ağacımızı getirdi. Cumartesi günü Deniz  kızımla ve Anneannemiz le bir güzel süsledik. Bebekliğinden beri kurduğumuz bu  ağacı  ve ışıklı görüntüsünü kuzum çok  sever. Ama anneannemiz Mudanya’ya yerleşince  ağacımız da   onunla birlikte gitmişti,  şimdi geri geldi.

Bu  ağaç bizim için evde bir canlılık , güzel şeyler yaşamayı, sağlıklı olmayı  ümit ettiğimiz yeni bir yıla girerken ışıklarıyla bize enerji veren bir sembol. Kutladığımız ise yeni  bir yıl:) Hepimize hayırlar getirsin inşallah.

Tarife gelirsek: Baba yörem Kilis’in en  nefis pilavıdır. Her hafta bir  kere yapmaya gayret ederim. Dün katıldığım bir etkinlikte Sevgili Serkan Bozkurtla Firik Risotto  yaptık. Yakında o tarifi de evde bir kez de kendi dokunuşlarımla deneyerek sizlerle paylaşacağım.

Sevgiler

Bulgurlu Şehriyeli Firik Pilavı

Bulgurlu Firik Pilavı

firik pilavi

Bizim memlekette (Kilis) oldukça sık yapılır. İster etli, ister tavuklu, ister bulgurlu, ister şehriyeli , kuru domatesli yada mercimekli. Her çeşidi de birbirinden lezetlidir. Ama mutlaka et  suyu yada tavuk suyu kullanılarak pişirilmelidir.  Firik, pişse de normal  bulgur gibi yumuşacık olmaz. Hafif dişe gelecek  sertlikte olur. Alındığında mutlaka dikkatlice taşlarının ayıklanması gerekir. Ne kadar temiz olursa olsun mutlaka içinden taş  çıkar.

Firik, açık yeşil renkli ve is kokulu bir bulgurdur. Buğday başağı daha tazeyken alınıp sazların arasına yerleştirilir ve sazlar biraz yakılarak başaklara is kokusu sinmesi sağlanıp, tütsülenir. Bulgur ve firik yıkanmaz.
Ben bu tarifte şehriye ve bulguru birlikte kullandım:)
Denemeniz dileğiyle
Sevgilerimle
MALZEME
2 su bardağı firik
1 su bardağı bulgur
1 avuç şehriye
Yarım çay bardağı sızma zeytin yağı
1 tutam toz karabiber
4 su bardağı ev yapımı tavuk suyu
YAPILIŞI
Tencereye yap konur ve ısınınca şehriyeler renk  değiştirene kadar  kavrulur. Daha sonra ayıklanmışş  firik  ve bulgur ilave edilir. 5 dk birlikte kavrulduktan sonra, tavuk suyu ve su ilave edilerek suyunu çekene kadar ağzı açılmadan  10 dk  pişirilir. Suyunu çeken firiğin üzerine  bir tutam karabiber serpilir ve servise kadar ağzı açılmadan bekletilir.


4 Kişilik Hazırlama ve Pişirme süresi: 15  dk   Zorluk derecesi: 1 2 3 4 5