Tag Archives: fırında ayva tatlısı nasıl yapılır

Elma Püreli Ayva Tatlısı

elma püreli ayva tatlısı

Hayırlı Cumalar. İlk defa ağrılı bir sabaha uyandım. Dün akşam kuzumla yaşadığımız  trafik kazası  sonucu  bacağımın ağrısı gece pek uyutmadı beni. Prensesi  okuldan alıp arabamıza doğru giderken , sokak arasından aniden çıkan bir arabayla kuzum da bende kendimizi yerde bulduk. Ve işin en kötü tarafı vuran araç arkasına bile bakmadan kaçıp gitti. O andan itibaren kafamda bir sürü senaryo geçiyor. Buna da şükrü diyorum Allah daha beterinden saklasın çok daha kötüsü olabilirdi diyorum. Neyse ki  kuzum da bir şey  yok. Onu kaldırma doğru fırlatınca sadece korktu bebeğim. Ben ise sırt üstü yere düştüm eğer başımı çarpsaydım lastik altında kalmam an meselesiydi. Allah’tan sadece diz kapağımdaki morluk,  ödem ve şişlikle atlattım. Tabii ki işin peşini bırakmayacağım. Plaka ve model tespiti yapıldı. Kızımın okulunun olduğu sokaktaki çarşının kamera kayıtları alındı. Artık o  araç sahibi  elimden kurtulamayacak.

İnsan hayvana bile çarpınca içi sızlıyor. İki insana biri de çocuk üstelik, çarpıp  kaçmak  nasıl bir vicdandır bilemedim. Durmuş olsa, ilgilense belki şikayet etmeyeceğim. Ama artık çok  geç.

Neyse kötü  haberlerden sonra tatlıyla devam edelim ki ağzımız tatlansın. Ayva zamanı bu  faydalı ve lezzetli meyveyi değerlendirmenin en güzel yolu  ayva tatlısı. Hazırladığım elma püresi ile  muhteşem oldu. Hiçbir şekilde gıda boyası kullanmadım. Ayvalar  fırında piştikçe kendileri kızardılar. Evet lafı daha fazla uzatmadan tarife geçeyim.

Güzel bir hafta sonu diliyorum.

 Ayvanın Faydaları:

Sonbaharda  olgunlaşan  ayva,  sağlık  ve  güzellik  için çok yararlı bir meyve. Çekirdeğinden  kabuğundaki  tüylere kadar  da
son derece faydalı. Akdeniz ve Asya ülkelerinin en eski meyvelerinden biri olan ayva gülgiller familyasından gelir. Ana vatanı Kuzey İran, Kafkasya ve Anadolu olan ayva, sarı renkte, tüylü, mayhoş, dokusu sertçe ve ufak çekirdekli bir meyvedir. Mayıs ile Haziran aylarında çiçek açar, meyvesi Eylül ve Ekim aylarında toplanır.
Protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve C vitamini içerdiğinden vücut için birçok faydası bulunur. Pektin ve tanen gibi maddeler ihtiva eder. İçerdiği yüksek pektin den dolayı ayvadan reçel, pelte ve şekerleme yapılır. Yüksek tansiyonu olan ve kabızlık çeken kişiler tarafından tüketilmesi önerilmez. Düşük kalorili meyveler sınıfındadır. Çekirdekleri, parfüm ve ilaç sektöründe kullanılır.

*Öksürüğü keser, ateş düşürür.

*Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir ve ince bağırsak iltihabını giderir.

*Kanı temizler.

*Karaciğer tembelliğine iyi gelir.

*Safra akışını sağlar.

*Çarpıntıyı dindirir.

*Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.

*Bronşit ve öksürükte faydalıdır.

*İshali durdurur.

*Ateş düşürücüdür.

*Strese karşı etkilidir.

MALZEME

3 adet büyük ayva

2,5 su bardağı şeker

3,5 su bardağı  su

3-4 tane karafil

Üzeri için:

Elma Püresi tarif için tık

Ceviz

YAPILIŞI

Ayvaların kabukları soyulur ve uzunlamasına ortadan ikiye kesilir. 6 adet ayva elde edilir. İçindeki çekirdekli kısımları bıçak yardımı ile ayıklanır. Fakat  çekirdekleri atılmaz ayrı bir kaba ayıklanır.

Uygun genişlikteki yayvan bir tencereye ayvalar iç kısımları aşağı gelecek şekilde kapatılır. Ayrı bir kapta şeker ve su karıştırılarak ayvaların üzerine dökülür. Ayva çekirdekleri ve karanfil atılarak tencerenin ağzı kapatılır ve 15-20 dk orta ateşte ayvalar yumuşayana kadar  kaynatılır.  Yumuşayan ayvalar yine  iç kısımları aşağı gelecek şekilde dikkatlice fırın tepsisine alınır. Suyu üzerine  gezdirilir. Bu  şekilde 45-50 dk 180’C  de  bir  kez daha  fırında  pişirilir. ( Fırın marka model ve ısı ayarına göre bu süre artarak 1 saati bulabilir)

Fırından çıkan ayvalar soğuduktan sonra servis tabağına alınır. Üzerine elma püresi ve ceviz konarak ve servis yapılır.

İsteğe göre Hindistan cevizi ve tarçında serpilebilir.

6 Kişilik  Hazırlama ve Pişirme Süresi: 1,5 saat Zorluk Derecesi: 1 2 3 4 5