Tag Archives: kara buğdayın yararları

Karabuğdaylı Yoğurt Çorbası

karabuğdaylı yoğurt çorbası

Bildiğimiz ve evlerimizde sıklıkla yaptığımız yoğurt çorbası tarifim var  bu gün. Sadece içine pirinç yerine faydaları saymakla bitmeyecek Karabuğday  koydum. Bu  buğday, Halk Tv de yaptığım programın bana kazandırdığı, önce izleyici sonra arkadaş, sonra da kardeş  olan sevgili Nisa tarafından  Moldova’dan özel olarak benim için getirtildi. “Ablacım bir dene beğenirsen yine getirtirim” dedi. Anneciği her yolladığı kolide mutlaka beni de düşünür oldu. Her ikisine de ince düşünleri için çok teşekkür ediyorum. İşte bu  gelen buğdayı  pilavlık bulgurun girdiği her tarifte kullanabilirsiniz. Çorba, pilav, salata cacık, aklınıza ne gelirse. Gerçekten çok lezzetli.

Özellikle şeker hastalarına tavsiye ediliyor. Türkiye’de bir kaç bakliyat üreticisi ithal ediyor. Google arama butonuna Karabuğday yazdığınızda çıkan iki firma var zaten. Onlardan internet üstünden alışveriş yapabiliyorsunuz.

Şimdi  karabuğdayın faydalarından bahsedip tarife geçeyim.

Sevgilerimle

Karabuğday ve faydaları
Karabuğday (Greçka) ile tanışmakta sayısız fayda var.  Karabuğday, isminden dolayı tahıllarla birlikte ele alınıp sınıflandırılmasına rağmen Buğdaygiller familyasına dahil değildir. Üçgen şeklindeki tohumları tüketilen, Rusya, Ukrayna, Kuzey ve Doğu Avrupa, Kuzey Amerika, Japonya ve Çin gibi ülke ve bölgelerde üretilen bir bitkidir. Kuzukulağıgiller familyasına dahildir.

*Karabuğday’da Gluten madesi bulunmaz

*Karabuğday, kan şekerinin kontrolüne katkıda bulunur. Rafine beyaz undan yapılmış ekmekle karabuğday tanelerinin kan şekeri üzerine etkileri test edilerek karşılaştırılmış, karabuğdayın kandaki şekeri ve İnsülin cevabını önemli oranda azalttığı görülmüştür.

*Karabuğdayın açlık duygusunu bastırmadaki etkisinin de en üst derecede olduğu saptanmıştır.

*Karabuğday mükemmel bir magnezyum kaynağıdır.

*Karabuğday insan vücudunda istenmeyen kolesterolün azaltılmasında etkilidir.

*Kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu bir bitkidir. Özellikle Karabuğday gibi tam tanelerde çok bulunan ve fitokimyasalların bir tipi olan bitki lignanları bağırsaklardaki flora tarafından enterolakton’a çevrilir. Bu bileşiğin göğüs kanseri ve hormona dayalı kanser tiplerine ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu anlaşılmıştır.

*Karabuğday karaciğerin çalışmasını kolaylaştıran Choline içerir.

*Yüksek tansiyon ve kansızlığa karşı korur.

*Potasyum, magnezyum, fosfor ve demir karabuğdayda bol miktarda bulunur.

*Demir diğer tahıllarda olduğundan daha yüksektir. Bu mineraller yüksek tansiyon ve kansızlıkta çok önemli bir role sahiptirler.

Japon araştırmacılar karabuğdayın vücudu rahatlattığını, iltihaplanmayı, aşırı terlemeyi, burun kanamasını iyileştirdiğini ve önlediğini ve bağırsakların fonksiyonlarının iyi bir şekilde devamlılığını sağladığını bildirmişlerdir.

Canlı izlemek için:

http://www.kure.tv/aktualite/1443-hayata-dair/hayata-dair-21-subat-2014/15-Bolum/146870/

MALZEME

1 çay bardağı karabuğday

2 yemek kaşığı yoğurt

2 yemek kaşığı un

1 lt su  veya 500 ml  su + 500 ml et suyu

3 yemek kaşığı zeytinyağı

1,5 yemek kaşığı kuru nane

Tuz

 YAPILIŞI

Karabuğday 2 lt su da ile iyice haşlanır.  Ayrı bir kapta yoğurt ve un iyice cırpılır. Karabugdayın suyundna yoğurtlu  karışıma bir kepçe konur ve karıştırılır. Daha sonra yavaş yavaş  tencereye boşaltılır. Sürekli karıştırılarak topak topak olması  önlenir. Çorba kaynadığında tuz eklenir. Ayrı bir yerde 3 yemek kaşığı zeytinyağına 1,5 yemek kaşığı nane koyularak  yakılır ve çorbanın üzerine dökülerek sıcak servis yapılır.

 4 Kişilik Hazırlama Ve Pişirme Süresi: 25  dk Zorluk derecesi: 1 2 3 4 5