Tag Archives: kremşantili muhallebi

Krem Şantili Çilekli Muhallebi

kremşantiliçileklimuhallebi

Cumanız mübarek olsun sevgili arkadaşlarım. Bu gün şükürler olsun çok daha iyiyim. Pek dinlenemesem de, bu akşam anneciğime gidecek olmanın verdiği mutluluk ile doluyum. Kısmetse Anneler günü için annem, ben ve kızım HalkTv için program  çekimi yapacağız. Küçük  hanımın marifetlerini de sizler ekranda görmüş olacaksınız. 12 Mayıs Anneler gününde  yayınlanacak programım kısmetse. Akşam oklavamızdan önlüğümüze kadar  tüm mutfak  gereçlerimizi hazırladık 😉 Bu akşam  Mudanya yolcusuyuz. Haftasonu  sagliklimutfağı  ziyaret ederseniz, gözünüz gönlünüz şenlensin diye pratik , bilinen ama görüntüsüyle insanı cezbeden bir tarif paylaşmak istedim bugün.

Hepinize çok güzel bir haftasonu diliyorum.

Sevgilerimle

MALZEME

1 lt süt

1,5 yemek  kaşığı  pirinç unu

1 yemek kaşığı buğday  nişastası

1 paket  krem şanti

1 su bardağından 2 parmak  eksik şeker

 Üzeri için:

500 gr Çilek

1 yemek kaşığı nişasta

1 çay bardağı şeker

 YAPILIŞI

Derin bir tencereye krem şanti hariç tüm muhallebi  malzemeleri konur ve kaynamaya başlayana  kadar  karıştırılır. Kıvamı koyulaşınca altı kapatılarak  krem şanti  eklenir ve mikser yardımı ile 5 dk karışıtırılarak  kaselere pay edilir.

Diğer tarafta çilekler yıkanır ve her bir çilek uzunlamasına  3 parçaya  ayrılır. Uygun bir tavaya çilekler  ve şeker konur . Gerekirse 1-2 yemek kaşığı su  eklenir. Nişasta ve şeker ilave edilerek  kıvamı koyulaşana kadar  yaklaşık 7-8 dk kaynatılır.

Ilınmış olan muhallebilerin üzerine dizilir ve soğutularak servis yapılır.

 6 Kişilik  Hazırlama ve Pişirme Süresi: 25 dk  Zorluk Derecesi: 1 2 3 4 5