Tag Archives: kuru domatesin faydaları

Gun Kurusu Domates Mezesi

gunkurusudomates

Merhaba. 2010-2011 yılbaşın da sanalmutfak Mert  misafirimizdi.  Gelirken eli boş da gelmemişti arkadaşım. Birbirinden leziz mezeler getirmişti. Bu lezzeti de ilk onun sayesinde tattım.  Sonrasında da çok beğenerek bir çok defa yaptım. Bu sene yılbaşında eşimin isteği üzerine tekrar yaptım. Oldukça pratik ve gerçekten çok lezzetli. Domateslerimi de Migros’ dan hazır doğranmış olarak aldım. Uygun şartlarda kurutulmuş  meyvelerin faydalarını hepimiz biliyoruz. Taze domatesin mutfağımıza girmediği  şu dönemlerde, kuru  domates  tüketmek daha iyi. Bizim evde kuru incir, kayısı, dut aklınıza gelen her türlü kurutulmuş gıda itina ile  tüketilir. Deniz Yıldızı  bebekliğinden beri kuru  incir hastasıdır. Öyle ki patronum sırf onun için kilo kilo kuru incir alırdı şirkete. Deniz ne zaman gelse hemen  iki tane eline verir ve  onu yemesini zevkle seyrederdi.  Hala da sabahları özellikle büyük  bir keyifle tüketir küçük  hanım.

Meyveler nasıl kurutulur ve kuru meyvelerin faydaları nelerdir ?

Kuru meyveler, yaş meyvenin içerdikleri yüzde 80-95 oranındaki suyun yüzde 10 – 20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilir. Bu kurutma işlemi sonrası, vitamin ve  minerallerin korunduğu kuru meyveler, vücudu yüksek antioksidan potansiyelleri ile öncelikle serbest radikallere karşı koruyor.

Kurutulmuş Domates

Güneşte kurutulmuş domates C vitamini bakımından günlük ihtiyacın % 40 ını sağlıyor. Lif açısından çok zengindir. Bir fincan güneşte kurutulmuş domateste 8 gram karbonhidrat vardır. A ve C vitamini potasyum bakımından zengindir. C ve K vitaminleri, A, B1 ve B2 vitaminleri potasyum, kalsiyum, demir, folat ve mangenez içerir. Prostat, meme, kolon, akciğer ve pankreas kanserine karşı koruyucudur. Astım önleyicidir. Güneşte kurutulmuş domates besin değerini korur. Biraz zeytinyağı ile pişirildiğinde besin değeri artar.

Erik Kurusu
Bol miktarda B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitamini içerir. Mürdümeriğinin bağırsakları çalıştırıcı etkisi bilinmektedir. İçerdiği zengin potasyum ve magnezyum mineralleri nedeniyle, tansiyon, karaciğer, kalp, böbrek ve romatizma hastaları ile tuzsuz rejim yapanlara önerilir. Güçlü antioksidanları ile kalp hastalıklarına yakalanma ve kriz riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Elma Kurusu
Besin değeri dışında nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Lifli olduğu için bağırsakları temizler. Karaciğerinden şikayet edenler, romatizmalılar ve hatta şeker hastaları bile faydalanabilirler. Elma yatıştırıcı, uyku vericidir ve baş ağrılarına iyi gelir.

Kayısı Kurusu
Besleyici ve potasyum açısından çok zengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelir; stresi, kansızlığı önler. İçerdiği A vitamini akne gibi cilt bozukluklarını önler. Büyümeye yardımcıdır, görme fonksiyonlarını güçlendirir, şeker hastalığının gelişimini engeller, bağışıklık sistemini korur. Potasyum başta kalp kasları tüm kasların ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlar. Kayısı lifli bir meyvedir. Lifli besinlerin kan şekerinin dengeli yükselmesini sağladıkları, zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttıkları için kanserden korunmada faydalı oldukları saptanmıştır.

Pestil
Dut pekmezi, süt, bal, ceviz, fındık ve undan oluşan, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral maddelerini önemli ölçüde içeren bir gıda maddesidir. Özellikle A ve B vitaminleri ve demir yönünden zengindir. Vücut doku ve hücrelerinin yenilenmesinde, su dengesinin korunmasında, hormon, enzim üretiminde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli etkiye sahiptir.

Dut Kurusu
Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü (diüretik) etkiye sahiptir. Karaduttan elde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Kaynak:meleklermekani

Güzel bir gün ve hafta  geçirmeniz dileğiyle.

Sevgilerimle

 

MALZEME

1 su bardağı küp kesilmiş kuru domates

1 çay bardağı  iri çekilmiş  ceviz

6 diş sarımsak

1 tatlı kaşığı acı biber salçası ( Tatlıda olur)

Tuz

YAPILIŞI

Domatesler 5-10 dk arası sıcak suda yumuşamaları için bekletilir. ( Zeytinyağın da da bekletilebilir. Fakat domates cinsine göre bazen sert  kalabiliyor!! ) Ceviz ve sarımsak havanda birlikte dövülür yada blendırdan geçirilir. Domateslerin suyu süzüldükten sonra sarımsaklı ceviz, salça ve tuz ile iyice harmanlanır. Üzerine zeytinyağı gezidirilerek servis yapılır. Ben Nargourmet nin kırmızı  biber çeşnili zeytinyağından kullandım. Çok daha lezzetli oldu;)

4 Kişilik   Hazırlama ve Pişirme süresi:10 dk    Zorluk Derecesi: 1 2 3 4 5