Tag Archives: muskat nedir

Muskatlı Mantar Sote

muskatlı mantar

İklim şartları gereği zaman pratik yemek yapma zamanı. Bu kadar sıcak havada mutfakta, ocağın başında maksimum 30 dakikadan fazla zaman geçirmek mahvediyor beni. O yüzden en kolay  ne pişer hep onu düşünerek yapıyorum aksam yemeklerini. Bu tarifimiz benim doğaçlamam üzerine oluştu. Muskatı çok severim. Bu aralarda hemen hemen herşeyde az miktarda  kullanıyorum. Geçen ay ilk sayısını yayınladığımız www.aynepisirsem.com daki dergimizde yayınlanmıştı bu tarif. Bu  ay ki sayıyı  kaçırmayın derim .

Sevgilerimle

Muskat nedir ve Faydaları nelerdir?

Bu minik ceviz, Ceviz-i Bevva, Narcil diye de adlandırılır. Hindistancevizi de denilen Muskat,  zeytin büyüklüğünde, üzerinde çizgiler bulunan bir cevizdir ve Hindistan cevizi meyvesinden, isim benzerliği dışında, tamamen farklıdır.

Gaz söktürücü, iştah açıcı, bulantı giderici ve antiseptik özelliklere bulunmaktadır. Karın ağrılarına karşı kullanımı oldukça yaygındır. Aynı zamanda vücudu kuvvetlendirici etkileri vardır. Uyku verici özelliğinden dolayı, uyku bozukluklarına faydalıdır.
Eski çağlarda Hind Veda literatüründe nefes kokması, baş ağrısı ve yüksek ateş için; Arap literatüründe ise afrodizyak ve mide ilacı olarak önerilirmiş. Tüm bu faydalarının yanında çok az miktarda kullanımı tavsiye edilir. Yüksek dozlarda tehlikelidir. Hayal  görme, kalp atışlarında hızlanma, baş ağrısı, susuzluk ve sersemlik etkileri olabilir.

 

MALZEMELER

250 gr mantar

3 diş sarımsak

1 yemek kaşığı tatlı biber salçası

3 yemek kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı Mercan Köşk

Muskat rendesi

Tuz

YAPILIŞI

Zeytinyağı tencereye konur. Mantarlar 4’e bölünerek yağa eklenir ve 5 dk kavrulur. İçine sarımsak ve biber salçası ilave edilir. 5-6 dk bu şekilde pişirdikten sonra tuz, mercan köşk ve muskat rendesi ilave edilerek altı kapatılır.

 2 Kişilik   Hazırlama ve Pişirme süresi: 10 dk   Zorluk Derecesi: 1 2 3 4 5