Tag Archives: paça çorbası tarifi

Ayak Paça Çorbası

ayakpaçaçorbası

Herkesin Kurban Bayramını  kutlarım. İstanbul’da inanılmaz bir tarfik çilesi var. Hiçbir bayram böyle olmamıştı. Yolda olanlara Allah sabır versin  diyorum. Geçen günlerde Frienfeed de  “canım paça istiyor diye” yazdığımda 80 adet yorum geldi. Meğer ne çok seven varmış. Sevmeyen de var tabii ki.  Iykk seslerini duyabiliyorum. Ama özellikle gelişme çağındaki çocuklar için çok faydalı. Yalnız paça almanın da pişirmeninde kuralları var. Bunları maddeler halinde sıraladıktan sonra tarife geçiyorum. Bu arada ben kızıma Lokum çorbası diye içirdim. Etleri gelince pek hoşlanmadı ama. “Sadece suyundan ver” diyerek bir tabağı afiyetle yediGöz kırpan gülümseme

* Paça mutlaka, pembe renkte ve tırnak araları temizlenmiş olarak, bilinen yerlerden alınmalıdır.

* Kuzu  yada keçi  ayağı  en makbul olanlarından dır. Dana ayak paça da  satılmaktadır.

* Paça alındıktan sonra üzerinde kalan kılların yakılması açısından iyice tütsülenmelidir. Tütsülenen paça mutlaka tütsü lekeleri gidene kadar  yıkanmalıdır.

* Paça çok uzun sürede piştiğinden düdüklü tencere en uygun pişirme aracıdır.

* İyi bir paçanın fiyatı  2 – 3 TL dir.

* Paça’yı meyaneli yapabileceğiniz gibi sade su ile pişirip sos ilave ederekte yapabilirsiniz.

* Paçanın sosu üzüm sirkesiyle yapılmalıdır.

*Pişen paça çorbası  1 gün içinde tüketilmelidir.

Sevgilerimle

MALZEME

6 ad kuzu yada keçi ayağı

Tuz

Su

Sosu için:

8 diş sarımsak

Yarım çay bardağından biraz fazla üzüm sirkesi

Meyanesi için:

4 yemek kaşığı un

Kırmızı biber

1 diş sarımsak

2 yemek kaşığı  üzüm sirkesi

YAPILIŞI

İlk önce Paçalar ocakta güzelce tütsülenir. Üzerinde kalan kıllar iyice yakılmalıdır. Daha sonra tütsülenen yerlerin siyahı gidene kadar yıkanır. Düdüklü tencereye alınır. Üzerini komple geçecek kadar su ilave edilir. Tuz eklenir ve 1 saat 20 dakika pişirilir. Ufak bir tencereye yada sosluğa un koyulur. Pişse paçanın suyundan 2-3 kepçe eklenerek 2 dk daha pişirilir. Meyanesine 2 yemek kaşığı sirke ve 1 diş rendelenmiş sarımsak ilave edilerek çorbaya eklenir. Meyanesi ile birlikte 5dk daha pişirilir. Ayrı bir kaseye, sarımsaklar  rendelenir ve sirke ile karıştırılır. Servis sırasında damak lezzetinize göre ilave edilir. Arzuya göre üzerine yakılmış kırmızı biber yada direk pul biber serpilir. Sıcak servis yapılır.

6 Kişilik     Hazırlama ve Pişirme Süresi:  1 saat 45 dakika     Zorluk derecesi: 1 2 3 4 5