Tag Archives: Paskalya çöreği tarifi

Paskalya Çöreği

paskalya çöreği

Üniversite zamanlarımda,  apartmanın altındaki pastahaneden sabah sabah mis gibi  paskalya kokuları ile uyanırdım. Okula gitmeden öncede yanıma bir tane sıcacık paskalya çöreklerinden alır, kantinde arkadaşlarımla keyif yapardı. Hala da pastahane yada fırınların önünden geçerken burnuma gelen o mis gibi paskalya kokusunu ararım:) Paskalya çöreğini fırında pişerken etrafa yayılan o mis gibi kokular sayesinde üniversite yıllarımı film şeridi gibi geçti gözlerimin önünden. Hey gidi günler hey. İşte böyle bir aşk benimki. Esasında beni sabahları mest eden o güzel kokuyu veren Mahlep. Peki Mahlep nedir?

Mahlep, Gülgiller (Rosaceae) familyasından, İdris ağacı olarak da bilinen kısa boylu bir çalıdır. Bazen de 8 – 10 m’ye ulaşan ve kışın yaprağını döken ufak bir ağaçtır. Güzel kokulu çiçekleri beyaz renktedir. Küçük, 5 – 6 mm büyüklüğündeki meyve olgunlaşınca siyah bir renk alır. Vatanı, Avrupa ve Batı Asya’dır. Türkiye de ise Tokat, Niksar, Zile, Amasya, Çorum ve Mardin gibi dağ yamaçlarında, kalkerli arazide rastlanır.
Kurutulan meyveleri baharat (Mahlep) olarak kullanılır. Özellikle hamur işi pastalara kendine has hoş bir koku vermektedir. Meyvelerin içindeki sert kabuklu tohumlar, yaygın biçimde baharat olarak kullanıldığı gibi ayrıca kuvvet verici, balgam ve idrar söktürücü ilaç ve afrodizyak olarak da değerlendirilir.
Mahlepin Faydaları :
İdrar söktürücüdür,
Tonik etkisi vardır,
Afrodiziyak olarak kullanılır,
Astım, balgam sökücü olarak kullanılır,
Prostat büyümesinde ve Şekeri düşürmede faydalıdır,
Cinsel gücü artırıcı etkisi vardır.