Tag Archives: reçel yapmanın püf noktaları

21 Dakikada Vişne Reçeli

21 dakikada vişne reçeli

En sevilen  reçellerin başında gelir  vişne reçeli. Genelde bir gece önceden şekere koyarak yaparız reçelleri. Ama ben son bir kaç yıldır böyle yapmıyorum. Tüm  reçelleri 21 dk  da yapıyorum  ve gerçekten tatları nefis kıvamları tam oluyor. Başında saatlerce zaman harcamıyorum.

Benim reçel yaparken dikkat ettiğim  bazı kurallar  var.

Reçel yapacağım  meyvenin çekirdekleri varsa mutlak ayıklarım , saplarını  çıkarırım ve bu şekilde gramajı tartarak  şeker miktarını ayarlarım. Çok gerekmedikçe su ilavesi yapmam. Çelik tencereler, ocağın altı  kapandıktan sonra da ısıyı  muhafaza ettikleri için , reçelin kıvam ve rengini değiştirdiklerinden  kolay  soğuyan tencereleri kullanmayı tercih ederim.

Çok tatlı  reçel sevmediğim için genelde tatlı meyvelerde 100  gr az şeker, ekşi  meyvelerde 1’ e 1 şeker kullanırım.

İçimi bayan reçelelride yiyemem zaten.

Evet  hali hazırda pazarlarda vişneye rastlıyorsanız bu tarifimi deneyin. Bu güne kadar  21 dakika reçellerim deneyen kimseyi pişman etmedi şükürler olsun.

21 Dakikada Şeftali Reçeli

21 Dakikada Karadut Reçeli

21 Dakikada Çilek Reçeli

Vişne Reçeli

21 Dakikada Çilek Reçeli

çilek reçeli

Cumanız Mübarek olsun arkadaşlar. Tam çilek zamanındayız. Çileği sevmeyen var mıdır acaba?.  Alerjik yapıda bir meyve olmasından dolayı yiyemeyen vardır  sanırım. Benim de alerjimi tetikeldiği halde vazgeçemiyorum kendisinden.Geçen haftalarda  aldığım ve Tupperware saklama kabımda bozulmadan bir hafta  bekleyen çileklerimi reçel yaparak değerlendirmek istedim.  Bu reçel  yapımını sevgili yengemden öğrendim. Kendisi ailemizin reçel  , şekerpare ve kabak tatlısı uzmanıdır. Onun üzerine yapan yoktur bana göre. Yemekleri de çok  lezzetlidir. Sanırım bu aralar onun bilgi bankasını biraz kurcalamalıyım diye düşünüyorum . Efendim başlıkta okuduğunuz gibi  bu reçel  21 dk da pişiyor. Sadece çilek değil, tüm reçellik meyveler bu yöntemle yapılabiliyor. Buzdolabında en az  üç  sene yanlış okumadınız üç sene tazeliğini koruyarak saklanabiliyor. (Tecrübeyle sabit) İçine koyduğumuz tereyağdan dolayı pişerken köpürmüyor. Çilek  kokusunu hiç kaybetmiyor.  Tek dikkat edilmesi gereken konu sürelere birebir uymak. Ben hiç su ilavesi yapmadım. Kıvamı  çok güzel oldu. Fakat  reçeli biraz sulu sevenler için belki 4-5 çorba kaşığı su  ilave edilebilir ki bence gerek yok. Eğer çileği reçel yapacağınız zaman yıkayıp çok  az süzdürdüyseniz üzerinde kalan  su onun kıvamını yumuşatmaya yetecektir. Biz evde çok  tatlı reçel sevmediğimziden şeker miktarını 1’e 1 kullanmadım . Ama normalde oran tatlı meyveler için birebirdir.

Bu tarifi canlı olarak izlemek için lütfen buraya tıklayınız.

Diğer Reçel  tarifleri ve reçel yapmanın püf noktaları :

http://sagliklimutfak.net/2011/07/visne-receli.html

http://sagliklimutfak.net/2012/04/ayva-receli-2-rendelenmis.html

http://sagliklimutfak.net/2012/04/ayva-receli.html

Sevgilerimle

 

MALZEME

550 gr çilek

475 gr toz şeker

1/3 limon

1 tatlı kaşığı tereyağı

 YAPILIŞI

Çilekler ayıklanır suları süzülür. İri olan çilekler 2’ye bölünür. Tüm çilekler derin bir tenceretye konur. Üzerine 1 tatlı kaşığı  tereyağı konularak  yüksek ateşte tam 7 dk. bir kevgir yardımı ile ara sıra karıştırılarak pişirilir. Çilek bu aşamada suyunu salacaktır. 7 dk. sonunda şekeri ilave edilerek 14dk. daha orta ateşte pişirilir. Çileğin kıvamı koyulaşmaya başladığında altını kapamaya son 1 dk  kala limon suyu sıkılır ve 14. dk da ocağın alt kapatılarak  reçel  soğumaya bırakılır. Soğumadan kavanozlara koyulmamalıdır.

 6 Kişilik   Hazırlama ve Pişirme süresi: 25 dk  Zorluk  Derecesi: 1 2 3 4 5

VİŞNE REÇELİ

vişne reçeli

Tatlıyı çok sevmesemde, kahvaltılarda masada bir kaç değişik reçel olmadı mı kahvaltı yaptığımı  anlamıyorum. Masadan kalkmadan ufak bir lokma ekmeğin üzerine azıcık tereyağ ve reçel sürmek  adetim olmuş. Yaz başında çilekle başlayan reçel çılgınlığım Ağustos’da Şeftali ile son buluyor. Kışında yaza hazırlık olsun diye ayva ve portakal reçeli yaparım. 1 kg meyveden yapılmış reçel bize uzun süreler yetiyor. Tabii bu arada toplayabildiğim kadar böğürtlen reçeli yapmayı da ihmal etmiyorum. Kahvaltıda yemesemde tarların yada kurabiyelerin içine çok yakışıyor. Deniz hn reçel yemiyor. Onun tercihi bal  ve ya marmelat . Bu nedenle arada ufak kavanozlara marmelatta yapıyorum.

Şimdi size reçel yapımı ile ilgili bazı bilgiler vereceğim. Kısmetse bu  bilgileri yakın zamanda çekimini yapacağımız  Uzman tv de hem görecek hemde de benden dinleyeceksiniz.

http://www.uzmantv.com/visne-receli-nasil-yapilir

Sevgilerimle
Reçel yapılırken dikaket edilecek  hususlar:
* Reçel yapılacak meyvelerin çürüküz  olması gerekir.
* Reçel pişerken yada kavanozlara boşaltılırken karıştırılmamalıdır. Aksi halde sulanacaktır. İllaki karıştırmak gerkirse tahta kaşık kullanılmalıdır.
* Reçellerin köpüğü kaynarken alınmamalıdır. Ateşten indikten sonra kevgir ile alınmalıdır. Köpük oluşmasını istemiyorsanız tercihe göre pişerken biraz tereyağı koyduğunuzda köpük  oluşmayacaktır. (Reçelde tereyağ tadı kalmaz)
* Vişne, erik gibi ekşi formlu meyvelere şeker 1’e 1 den biraz fazla konulmalıdır. Örneğin 1 kg Vişneye damak tadınıza göre   1,250 gr veya 1,5 kg şeker. Kayısı, çilek  gibi tatlı  meyvelere ise 1’e 1 ölçülerde şeker konulmalıdır.
* Reçel ateşten alınmasına yakın limon suyu sıkılmalıdır. Aksi halde rengi değişebilir.
* Reçelleri sıcakken kavanoza boşaltarak soğutmak gerekir. İyice soğuduktan sonra kavanozun ağzı kapatılmalıdır.
* Reçeller, serin, ışıksız ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Buzdolabında saklanmamalıdır.
* Reçelin kıvamı kaşıktan dökülen damlaların ipliksi olarak akması ile, ya da tabağa dökülen bir miktar reçelin tabak eğilerek akışkanlığına bakılması ile, ya da bir miktar suya damlatılıp reçelin dağılıp dağılmadığına bakılması ile anlaşılır.
* Reçeller, mutlaka cam kavanozlarda saklanmalıdır.
* Reçellerin bir gece şekerde bekletilmesinin sebebi: Kendi suyunu salması ve şekeri  çekmesidir. Kendi suyunu salan reçellere çok az su ilavesi yapılarak pişirildiğinde tadı  ve aroması tam yerinde olacaktır.
MALZEME
500 gr Vişne
600 gr şeker
1 çay bardağı su
Yarım limon suyu
YAPILIŞI
Vişneler yıkanır, ayıklanır ve çekirdekleri çıkartılır. Bir gece önceden şekerde bekletilir. Ertesi gün bir çay bardağı su eklenerek  orta ateşte koyulaşana kadar  yaklaşık 20 dk pişirilir. Koyulaşmaya başladığında limon suyu sıkılır ve 2 dk daha kaynatılıp, kavanoza boşaltılır. Soğuyana kadar  beklenir. Kavanozun ağzı kapatılır. Serin kuru bir yerde saklanır. Buzdolabına konmamalıdır.


4 Kişilik    Hazırlama ve Pişirme süresi:1 saat    Zorluk Derecesi: 1 2 3 4 5

vişne reçeli