Tag Archives: rezenenin faydaları nelerdir

Zeytinyağlı Taze Rezene

zeytinyaglitazerezene

Geçen haftalarda televizyonda bizi ziyaret eden bir yabancı aktris vardı. İsmini günlerdir hatırlayamadım. Kaldığı oteldeki aşçıya hergün düzenli zeytinyağlı taze rezene yaptırmış. Bizim evden de hiç eksik olmaz taze rezene. Denemek istedim. Çiğ hali ile pişmiş hali oldukça farklı. Bana sorarsanız ben çiğ yemeyi tercih ederim. Pişince tadı  biraz pırasayı andırdı gibi. Ya da bu tıkalı burnum ile ben öyle algıladım. Bu hastalık geçtikten sonra tam lezzeti için tekrar denemeliyim.

Yemek kültürleri içinde, rezene tohumları soslar, balık yemekleri ve ekmekte kullanılırken yeni sürgünleri kış salatalarında değerlendirilir. Diğer ismi Arapsaçıdır.

Almanya’da ilaç olarak kullanımı onaylanmış bir bitki olan rezene, potasyum ve sodyum açısından çok zengin. Vücut sıvılarının dengelenmesindeki etkisi de bu sodyum- potasyum beraberliğinden kaynaklanıyor.

Hazmı kolaylaştırıcı olmanın ötesinde açlığı giderici bir etki de yaratan rezene, mide guruldamalarının en doğal çaresi olarak öneriliyor.

Bilinen en eski afrodizyaklardan biri olan rezenenin her gün bir parça tüketimi cinsel gücü arttırır. Rezenenin tohumundan köküne kadar her şeyi kullanılabilir.

Rezenenin Faydaları:

*Cinsel gücü ve isteği arttırır,

*Gözlere iyi gelir,

*Mideyi rahatlatır,

*Gaz söktürücü özelliği vardır,

*Hazmı kolaylaştırır,

*Açlık hissini yatıştırır,

*Teskin edici etkisiyle, sinirleri yatıştırır ve mutluluk hissi verir,

*Özellikle bebek ve çocuklarda mide-bağırsak sistemindeki krampları hafifletir

Sevgilerimle

MALZEME

1ad taze rezene(Fençel)

1ad ufak soğan

5 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

yarım su bardağı portakal suyu

1 portakalkabuğu rendesi

1,5 çay kaşığı şeker

1,5 çay  kaşığı tuz

Su

YAPILIŞI

Taze rezenenin sadece beyaz kök kısımları  kesilip alınır. Ve 4’e bölünür. Soğanlar yemeklik doğranır. Zeytinyağında pembeleşene kadar  pişirilir. Üzerine rezeneler, portakal kabuğu, tuz ve şeker eklenir. Daha sonra portakal suyu , üzerini geçecek  kadar su  da ilave edilerek rezeneler yumuşayana kadar pişirilir.

 2 Kişilik Hazırlama ve Pişrime süresi: 25 dk Zorluk derecesi: 1 2 3 4 5