Tag Archives: Rus salatası nasıl yapılır

Salata Olivier (Rus Salatası) ve Peynir Kaseleri

salata olivier rus salatası ve peynir kaseleri


Sevmeyen var mı?  Benim çekirdek ailemin de oldukça sevdiği bir salatadır. Bu hafta sonu geçmiş olsuna gelen kayın validem ve görümcelerim içi yaptım. Bacağımı çok yormadan basit bir kaç tarifle ağırladım onları. Sunumu da peynir kaseleri içerisindeydi. Oldukça beğenildi. Kaselerden artan salatayı ise akşam minik hanım kaşıkladı.

Kumpir’den yengene, sandviçe kadar  her şeyin içine çok yakışan bu tarif, nereden çıkmış, neden Rus Salatası , Amerikalı olmuş  anlatalım sonra tarife geçelim.

Rus salatası 1860’lı yıllarda Moskova’daki Ermitaj Restoran’ın sahibi olan Fransız asıllı aşçı Lucien Olivier tarafından icat edilmiştir. Kısa zamanda restoranın en sevilen yemeği haline gelen Rus salatasının tarifi Olivier tarafından ölene kadar titizlikle saklanmıştır. Daha sonra bir çok dünya ülkelerine yayılmış..

Rus Salatası, Rusça ve Almanca gibi bazı dillerde hala Olivier Salatası olarak bilinmektedir. Ama çoğu dillerde Rus salatası olarak bilinir. Türkiye’ye 19. yüzyılda ulaşan bu  salata, İstanbul’da 1917 Ekim Devrimi’nden sonra kente gelen Beyaz Rusların açtığı lokantalar sayesinde yaygınlaşmıştır.
Türkiye’de soğuk savaş yıllarında ideolojik nedenlerle adı “Amerikan salatası” olmuştur.

Rus salatasının en önemli malzemeleri haşlandıktan sonra 1 cm. boyutlarında küp şeklinde doğranmış patates ve mayonezdir. Ayrıca haşlanmış bezelye ve havuç da Rus salatasının vazgeçilmez malzemeleri arasındadır. Rus salatasının içine bazen hardal, turşu ve salam da konulabilir. Zeytin, maydanoz ve haşlanmış yumurta, salatayı tabakta süslemek için kullanılır.

Kaynak: www.vikipedia.com

Sevgilerimle

 

MALZEME

Rus salatası için

2 adet ortaboy patates

2 adet ince havuç

1 su bardağı  bezelye

3 yemek kaşığı mayonez

(İsteğe göre 1-2 yemek kaşığı  süzme yoğurtta konur)

Tuz

Peynir kaseler için:

1 su  bardağı ince rendelenmiş kaşar peyniri

1 tatlı kaşığı mısır nişastası

Süslemek için:

Kornişon turşu ve maydanoz

YAPILIŞI

Patates ve havuç yıkanır soyulur ve 1 cm büyüklüğünde doğranır. Derin bir tencerenin içine su konur patates , havuç ve bezelye bir süzgece konularak suya değmeyecek şekilde tencereye yerleştirilir ve buharda  10 dk haşlanır. Haşlanan sebzeler iyice soğutulur.

Sebzeleri buharda haşlamak  içerdiği  vitamini ve doğal lezzetini korumak içindir.

Soğuduktan sonra içine tuz, mayonez ve isteğe göre süzme yoğurt konularak harmanlanır.(Orjinal tarifte yoğurt yoktur)

Peynir Kaseleri Yapılışı:

Ufak bir kapta  ince rendelenmiş peynir ve nişasta karıştırılır. Ufak teflon bir tavaya bir defaya mahsus olmak üzere, bir damla sıvı yağ  damlatılır. Isınan yağın üzerine bir yemek kaşığı dolusu kaşar konur hafifçe düzeltilir. Peynir pişmeye başladıkça kendini bırakacaktır. Alt kısmı  kızaran peynir, bir spatula yardımı ile alınarak bir çay  bardağının arka kısmına beyaz kısmı alta gelecek  şekilde konur. Biraz ılınınca uygun bulduğunuz bir kabın içine yerleştirilir. Muffin kapları, kahve fincanı  vs …   Ve peynirler bitene kadar  bu işlem tekrarlanır. Bir saat buzdolabında bekletilir. Bu ölçülerde 10-12 tane peynir kasesi çıkmaktadır.

Daha sonra içlerine rus salatası konularak ve turşu ile süslenerek servis yapılır.

6 Kişilik Hazırlama ve Pişirme Süresi: 30 dk Zorluk Derecesi: 1 2 3 4 5