Tag Archives: sarma içi nasıl hazırlanır

Etli Lahana Sarması

etlilahanasraması

Kış aylarının olmazsa olmazıdır Lahana. Vitamin değeri açısından en sağlıklı sebzeler arasındadır. Salatası,  zeytinyağlı ve etli sarması, turşusu, kapuskası  ile de sofralarımızı çeşitlendirir. Ben, genelde dolma yada sarma içi hazırlarken içine maydanoz veya dereotu koymam. Sadece kuru nane severim. Dereotunu ise birtek  kabak dolmasına koyarım. Bu nedenle siz yapmak  isterseniz iç malzemesini damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Sarma yapmak için lahana nasıl seçilmelidir,  nelere dikkat edilmelidir biraz bahsettikten sonra , faydalarına da değinip tarife geçeceğim.

Sevgilerimle

Sarmalık Lahan seçimi :

* Sarmalık  lahana  iri olmalıdır.

* Lahanayı elinize aldığınızda ve yapraklarına bastırdığınızda içi boş hissi  vermelidir. Yapraklar birbirbirinden  ayrı olmalıdır.

* Sert bir lahana ile yapılacaksa: İlk önce lahananın ortasını derince oyup, ters çevirerek derin bir tencerede haşlamalı, daha sonra yaprakları dikkatlice ayırıp  sarma  yapılmalıdır.

* Damarlı sert lahanalar sarma için uygun değildir.

* Haşlanmış  sarmalık lahananın üzerinde kalan sert damarları, sararken zorlanmamak için, el ile yada bıçağın sırtı ile ezilerek yumuşatılabilir.

* Etli lahana sarması ufak olmaz. Aksine iç malzemesi bol koyularak kalınca sarılmalıdır.

Lahananın Faydaları:

B,C ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin bir besindir. Lahana, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen kimyasal bir madde içerir. Beyaz, kırmızı ve kara lahana gibi türleri vardır.

Lahananın Faydaları:

Vücut direncini arttırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Mikrop öldürücüdür.

Başta meme, rahim ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur.

Kansızlık çekenlere ve astımlılara faydalıdır.

Öksürüğü keser, balgamı azaltır.

Cinsel gücü ve isteği arttırır.

İştah açıcıdır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.

Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır.

Çiğ lahana ve lahana suyu başta mide ve bağırsak ülseri olmak üzere ülsere karşı koruyucu ve iyileştirmeye yardımcıdır. Kandaki şeker oranını azaltır.

Ses kısıklığını ve göğüs ucundaki çatlakları giderir.

Sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır.

 

MALZEME

7-8 ad dolmalık  lahana yaprağı

250 gr orta yağlı kıyma

1 ad büyük  soğan

1 çay bardağı dolmalık pirinç

1,5 yemek  kaşığı kuru nane

1,5 yemek kaşığı domates salçası

1 tatlıkaşığı biber salçası

1 diş  büyük  sarımsak

Tuz

Karabiber

YAPILIŞI

Öncelikle lahana yaprakları derin bir tencereye konur ve 7-8 dk haşlanır. Haşlarken erimemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde dağılan lahan yapraklarını sarmak pek mümkün olmaz. Ayrı bir kaba kıyma, yıkanmış pirinç, ince ince doğranmış soğan, sarımsak, nane, salçalar ve baharatlar konularak  iyice harmanlanır.

Daha sonra lahanaların damarlı kısımları  yatay duracak  çekilde kesme tahtasına konularak lahana eşit boyda 2’ye kesilir. İç malzemeden 1,5 tatlı kaşığı ortasına konur ve sarılır. Tüm iç malzeme bitene kadar bu işlem tekrarlanır. Sarılan lahanalar, düdüklü tencereye yada normal tencereye dizilir. Üzerini geçene kadar su ilave edilir. Düdüklü tencerede 15 dakika, normal tencerede pirinçler pişene kadar pişirilir.

Not: 7-8 ad iri yapraktan 14-16 adet sarma çıkmaktadır.

 4Kişilik   Hazırlama ve Pişirme Süresi: 40 dk  Zorluk Derecesi: 1 2 3 4 5