Tag Archives: zahterin faydaları

Zahter

tozzahter

Merhaba. İçim kıpır kıpır bugün. Bir kaç haftadır uykusuzluk sorunuma rağmen aldım güzel haberlerle mutlu oluyorum. İşte bu enerjiyle, enerji dolu, lezzet dolu, mis kokulu bir baharat  paylaşmak istiyorum.  Zahter.

Zahter bitkisi kekiğe oldukça fazla benzeyen bir bitki türüdür. Ama kekikten az da olsa farklı bir takım yanları bulunur. Ülke genelinde fazla kullanılan ve bilinen bir tür olmasada özellikle Antakya, Gaziantep, Kilis  ve çevresinde baharat olarak çok sık yararlanılmaktadır. Bir çok  baharatla karıştırılıp toz olarak  kullanıldığı  gibi, taze olarakta salatalarda ve etlerde kullanılır. Hatta çay  olarak demlenip içilebilmektedir. Kekiğin kullanıldığı pek çok yerde zahter de kullanabilir.

Daha önce Zahter  Salatasında tazesini  kullanmıştık. Bu gün ise evde kahvaltılarda iştahla tükettiğimiz toz olanından ve muhteviyatından bahsedeceğim. Tarif olarak vermeyeceğim zira evde kendim yapmadım. Siz bu baharatları kullanarak  damak zevkinize göre evde ölçülerini ayarlayarak yapabilirsiniz;)  Ya da www.Kilispazari.com dan Erdal bey’i arayarak, ev yapımı toz zahter sipariş edebilirsiniz.

Kilis’de özellikle sabah kahvaltılarında yanında hakiki sızma zeytinyağı ile sofraya konur. Pide ekmekler önce yağa sonra zahtere batırılarak yenir. Çatal kullanılmaz. Rahmetli babaannem inanılmaz güzel yapardı. Kilis’deki evimizin “Havuş” dediğimiz bahçesine kurulan büyük sofrada, ailecek yaptığımız kahvaltıların  tadı  bambaşka olurdu. Ailenin büyüklerini  kaybetmeye başlayınca, hiç bir şey  artık eski tadı vermiyor artık . Eski fotoğraflara bakıp hey gidi günler hey demekten kendimi alamıyorum.

 Zahterin faydaları:

*Zahterin antiseptik özelliği vardır

*Sinir sistemi üzerindede oldukça faydalıdır ve  sinirleri güçlendirir.

*Böbrekler hastalıklarına karşı şifalıdır.

*Hazmı kolaylaştırır ve İşstah açar.

*İdrar söktürür ve mesane ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

*İnsanı sakinleştirici özelliği vardır.

 Sizde bu lezzeti merak ediyorsanız  buyurun.

Sevgilerimle

MALZEME

Kurutulmuş zahter

Leblebi

Karpuz çekirdeği

Mayana (Rezene tohumu)

Anason

Menengiç

Kimyon

Sumak

Küzbara (Kişniş)

Karabiber

Limon tuzu

Kırmızı pul biber

Susam

Tuz

YAPILIŞI

Susam hariç tüm malzemeyi havanda döverek toz haline getirin. En son susam ekleyerek  karışımı harmanlayın. Cam kavanozlarda serin ve kuru bir yerde  saklayın.

Not: Ben toz zahteri nerelerde kullanıyorum:

Tüm et  ve tavuk yemekleri, tavuk pane harçları

Patates yemekleri ve baharatlı patates kızartmaları

Mantar  ve Salata sosları

Kahvaltılar